1 zł
2 600 000 zł

DORYS Benedykt Jerzy (1901-1990)

Jan Bułhak

1950/before 1959
gelatin silver print, 39.8 × 30 cm,
signed "Dorys" on the front, titled and artist’s stamp dated 1959 on the reverse
vintage

This portrait of Jan Bułhak is one of his best known images. Bułhak is considered to be one of the leading figures in the history of Polish photography, and is even referred to as the Father of Polish Photography. In addition to being a great artist, he was also a theoretician, and an active animator of the photographic community. Dorys was under the influence of pictorial style, as propagated by Bułhak. Both photographers were among the eighteen founders of the Polish Association of Art Photographers (1947), later ZPAF (since 1952).
Another print of this photograph is in the collection of the National Library in Warsaw.

cena wywoławcza: Wykup abonament

Pani H. Pate

1934/lata 50. XX w.
odbitka żelatynowo-srebrowa, 38,8 × 29,8 cm,
sygn. na przodzie, dat. "ok. 1935", tytuł i pieczęć autorska na odwrocie

Postać z fotografii wybitnego portrecisty, jakim był Dorys, to Jadwiga Pate, znana również jako Heddi Pate. Była żoną amerykańskiego milionera, przedsiębiorcy i filantropa, założyciela i pierwszego dyrektora UNICEF-u - Maurice’a Pate’a. Wzbudzała zainteresowanie ekscentrycznym trybem życia. Niemal codziennie można ją było zobaczyć podczas przejażdżki, za kierownicą zielonego packarda lub konno. Była jedną z pierwszych kobiet w Warszawie noszących na co dzień spodnie i posiadających prawo jazdy. Po wojnie zaangażowana w odbudowę stolicy i pomoc charytatywną dla poszkodowanych. Działała społecznie w różnych komisjach i komitetach, m.in. Komitecie Pomocy Dzieciom i Młodzieży przy Ministerstwie Oświaty i Polskim Komitecie Rehabilitacji Inwalidów.

Mrs. H. Pate

1934/1950s
gelatin silver print, 38.8 × 29.8 cm,
signed on the front, dated "ca. 1935", titled and artist’s stamp on the reverse

The person in this portrait made by Dorys, an acclaimed portrait photographer, is Jadwiga Pate, also known as Heddi Pate. She was married to an American millionaire, a businessman and humanitarian, founder and first director of UNICEF - Maurice Pate. She arouse public interest with her eccentric way of living. She could be seen, nearly every day, driving her green Packard or riding a horse. She was among the first women in Warsaw who wore trousers on a daily basis and held a driving license. After the war, she committed herself to rebuilding the capital city and to charity for war victims. She did public benefit work as a member of various commissions and committees, including the Child and Youth Aid Committee of the Ministry of Education, and the Polish Committee for Rehabilitation of Invalids.

Dzieci I, Na targu, Dzieci III, Rodzina, Sklepik III, Podwórko z cyklu Kazimierz nad Wisłą w 1931 roku

1931/1979
sześć reprodukcji fotografii, 15 x 19,7 cm, 13,3 x 19,9 cm, 14,6 x 19,8 cm, 14,8 x 20 cm, 11,4 x 20 cm, 20,3 x 15,1 cm, przyklejone górną krawędzią do zdobionych kartonów formatu 31,4 x 28 cm, dołączona kartonowa obwoluta (uszkodzona) o wymiarach 31,8 x 28,3 x 1,4 cm, sygnatury z odbitek widoczne na przodzie reprodukcji, dat., opis, imię i nazwisko autora na przodzie kartonów, na obwolucie tytuł: "Kazimierz nad Wisłą w 1931 roku, 18 fotogramów Benedykta Jerzego Dorysa (wybór)"

Reprodukcje fotografii Dorysa, uznawanych za pierwszy polski reportaż fotograficzny, który autor zrealizował w 1931 r., zaledwie parę lat po swoim twórczym debiucie. Wykonane małoobrazkowym aparatem, przedstawiają przedwojenne życie Kazimierza nad Wisłą. Pierwszy raz od naświetlenia zostały zreprodukowane w 1960 roku, przy okazji wystawy artysty.
Prezentowane reprodukcje są częścią wydawnictwa w opracowaniu graficznym Henryka W. Piekarniaka, którego publikacji podjęła się Pracownia Sztuk Plastycznych w Warszawie, w limitowanym nakładzie 300 egzemplarzy.

Kazimierz nad Wisłą

1961
odbitka żelatynowo-srebrowa, papier, 21,8 x 39,3 cm (23,5 x 40 cm),
sygn. na przodzie,
vintage print

Przedstawiona fotografia powstała podczas pobytu artysty w Kazimierzu nad Wisłą, gdy po raz pierwszy zaprezentował zdjęcia wykonane tam w 1931 r. Dokumentalne prace z Kazimierza są wyjątkowe w dorobku Dorysa, który specjalizował się w fotografii portretowej.

Children I, In a Market, Children III, Family, Little Store III, Backyard from the Kazimierz nad Wisłą in 1931 series

1931/1979
six reproductions of photographs sized 15 x 19.7 cm, 13.3 x 19.9 cm, 14.6 x 19.8 cm, 14.8 x 20 cm, 11.4 x 20 cm, 20.3 x 15.1 cm, pasted with the upper edge to decorated cartons sized 31.4 x 28 cm, 31.8 x 28.33 x 1.4 cm, cardboard dust jacket (damaged) attached, signatures from the prints visible on the front of the reproductions, date, description, artist`s name and surname on the front of the cartons, title on the dust jacket: "Kazimierz nad Wisłą in 1931, 18 photograms by Benedykt Jerzy Dorys (a selection)"

The reproductions show the works of Dorys considered to be the first Polish photographic document, produced in 1931, only a few years after Dorys made his début. The pictures, taken with a small-format camera, show pre-war life in Kazimierz nad Wisłą. They were reproduced for the first time in 1960 for the artist`s exhibition.
The featured reproductions were published in a book designed by Henryk W. Piekarniak and published by Pracownia Sztuk Plastycznych w Warszawie in a limited edition of 300 copies.

Kazimierz nad Wisłą

1961
gelatin silver print, 21.8 x 39.3 cm (23.5 x 40 cm),
signed on the front,
vintage print

Dorys made this photograph after returning to Kazimierz at the time when he showed for the first time a photographic series he had made thirty years earlier, in 1931. The documentary photographs from Kazimierz are a unique body of works for Dorys, who specialised in portrait photography.

Olga Sawicka

lifetime print, fotografia czarno-biała, brom/papier fotograficzny, 40 x 30 cm
sygnowana l.d.: `Dorys`
na odwrociu opisana ołówkiem: `Olga Sawicka - tanc. | autor: Dorys Benedykt Jerzy E.F.I.A.P. - Warszawa | tytuł: Portret p. O.S. | Brom`

Nina Andrycz, 1959 r.

lifetime print, fotografia czarno-biała, odbitka żelatynowo-srebrowa/papier fotograficzny, 24 x 18 cm
sygnowana p.d.: `dorys`
na odwrociu: ołówkiem Nina Andrycz | pieczęć autorska: `B.J. Dorys | ART. - FOTOGRAFIK|

Ewa Bonacka

lifetime print, fotografia czarno-biała, odbitka żelatynowo-srebrowa/papier fotograficzny, 40 x 30 cm
sygnowana ołówkiem l.d.: `Dorys`
na odwrociu opisana ołówkiem: `Ewa Bonacka` oraz pieczęć autorska: `D.J. DORYS | ART. FOTOGRAFIK`

Nina Andrycz, 1958 r.

lifetime print, fotografia czarno-biała, odbitka żelatynowo-srebrowa/papier fotograficzny, 18 x 12 cm
sygnowana p.d.: `dorys`
na odwrociu pieczęć autorska: `B.J. Dorys | ART. - FOTOGRAFIK`

Olga Sawicka, ok. 1961 r.

lifetime print, fotografia czarno-biała, odbitka żelatynowo-srebrowa/papier fotograficzny, 16 x 12 cm
sygnowana l.d.: `Dorys`

Maria Majdrowiczówna, ok. 1932 r.

sygnowana l.d.: `Dorys.`
na odwrociu opisana ołówkiem: `rok 1932 | Maria Majdrowiczówna | aktorka`

Henryk Grunwald, 1933 r.

sygnowana ołówkiem l.d.: `D. J. Dorys`
na odwrociu opisana: `Portret Henryka Grunwalda. | Brom. | cena zł. 6 000 | 29` oraz pieczęć autorska: `B. J. DORYS | FOTOGRAFIK`

Elżbieta Barszczewska

Vera Bobrowska, ok. 1929-1939/przed 1981 r.

lifetime print, fotografia czarno-biała, odbitka żelatynowo-srebrowa/papier fotograficzny, 39 x 23,5 cm
sygnowana ołówkiem p.d.: `Dorys`
na odwrociu opisana ołówkiem: `Vera Bobrowska | r. 1929 - 39 | Morskie oko` oraz pieczęć autorska `B. J. Dorys | ART. FOTOGRAFIK`

Mira Zimińska, lata 30./1975 r.

lifetime print, fotografia czarno-biała, odbitka żelatynowo-srebrowa/papier fotograficzny, 24 x 18,5 cm
sygnowana p.d.: `dorys`
na odwrociu opisana ołówkiem: `Mira Zimińska-Sygietyńska` oraz pieczęć autorska: `B.J. DORYS | ART. FOTOGRAFIK`

Tadeusz Sygietyński, lata 50./1974 r.

lifetime print, fotografia czarno-biała, odbitka żelatynowo-srebrowa/papier fotograficzny, 23 x 17 cm
sygnowana l.d.: `dorys`
na odwrociu ołówkiem: `Tadeusz Sygietyński 1947-60` | pieczęć autorska: `B.J. DORYS | ART. - FOTOGRAFIK`

Irena Santor, 1961 r.

sygnowana p.d.: `dorys`
na odwrociu pieczęć autorska: `B.J. DORYS | ART. FOTOGRAFIK`

Kazimierz nad Wisłą

1961
odbitka żelatynowo-srebrowa, papier, 30 x 40 cm,
sygn. na przodzie,
vintage print

Główną i najbardziej znaną częścią dorobku twórczego Dorysa stanowią portrety. Jednak istotna, także dla historii polskiej fotografii, jest seria zdjęć jego autorstwa wykonana w latach 1931-1932, przedstawiająca przedwojenne życie Kazimierza nad Wisłą. Uznaje się ją za pierwszy polski reportaż fotograficzny. Przedstawiona fotografia jest efektem powrotu artysty do Kazimierza w czasie, gdy pierwszy raz, po trzydziestu latach od powstania, pokazana została wspomniana seria.

liczba obiektów: 186